Yapracık TOKİ Konutları Yıllık Faaliyet Raporu
03Ara2013

Yapracık TOKİ Konutları Site Yönetimi 2012-2013 Yıllık Faaliyet Raporu


YAPRACIK TOKİ KONUTLARI SİTE YÖNETİMİ
_2012-2013 YILI GENEL FAALİYET RAPORU


1- Ortak Alanlara ait Elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri yapılmıştır.
2- Yapracık TOKİ Konutlarında bulunan 264 adet blok merkezi doğalgaz sistemleri için, TOKİ tarafından onaylanarak yürürlüğe giren işletme bütçesi kapsamında doğalgaz sayacı alımı gerçekleştirilmiştir. Alımı yapılan sayaçlar için bütçeden toplam 545.071,30 TL ödeme yapılmıştır.
3- Merkezi Sistem Doğalgaz Sayaçlarının montajı, Site Yönetimi tarafından yaptırılmıştır.
4- Kolon ve Kazan testlerinden geçen bölge ve bloklarda doğalgaz ısınma sistemi devreye alınmıştır.
5- EGO Genel Müdürlüğü’nden seferlerin artırılması ve sitemizin muhtelif bölgelerine kapalı otobüs durağı yapılması talep edilmiş olup, bölge genelinde duraklar konuşlandırılmış ve seferler yarım saatte bir olacak şekilde düzenlenmiştir.
6- Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden sitemize çöp konteynırı sağlanması ve çöplerin toplanması için görüşülmüş olup, haftanın her günü düzenli olarak sitemizden çöplerin alınması sağlanmıştır.
7- Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Genel Müdürlüğü ile sitemizin muhtelif bölgelerine halk ekmek büfesi kurulması için görüşme yapılmış ve şuan 1 adet Halk Ekmek büfesi bölgemizde hizmet vermektedir.
8- Türk Telekom’dan sitemizin telefon bağlantıları yapılabilmesi ve abonelikler için müracaat edilmiş olup, telefon ve internet erişim hizmeti kısa sürede tamamlanmıştır.
9- Sitemizin aidat ve yakıt hesapları için 3 adet banka ile promosyon görüşmeleri yapılmış olup, talebimize en uygun teklifi veren Denizbank’tan hesap numaraları alınmıştır.        
10- Sitemizdeki okulların hizmete girmesi amacıyla Yenimahalle ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüşmeler yapılmış olup, bölgemizde mevcut olan 2 Adet İlköğretim, 2 Adet Ortaöğretim, 1 Adet Anadolu Lisesi ve 1 Adet Ticaret Meslek Lisesi eğitim- öğretime başlamıştır.
11- Bölgelerimizde bulunan sondaj kuyularının peyzaj sulamalarımızda kullanılmak üzere Site Yönetimlerine devrinin yapılması için görüşmeler yapılarak,3 bölgede sondaj devri için müteahhit firmalarla protokol yapılmıştır.
12- Denizbank’ dan  promosyon olarak istenilen 75 adet bankların orantılı olarak siteler de uygun yerlere montajı yaptırıldı.
13- Bölgemizde ana arterlerde ve sokaklarda aydınlatmalar devreye alınmıştır.
14- Köpek toplama merkezi tarafından başıboş saldırgan köpekler hayvan barınma merkezine nakli yapılmaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.
15- Aralık 2012 tarihi itibariyle Merkezi sistem kazan projeleri onaylanan, testten geçen kazanların doğalgaz abonelikleri yapılmış ve kazanları yanmaya başlamıştır.
16- Tüm site genelinde peyzaj eksikleri tespit edilmiş, yüklenici firma tarafından tamamlanması talep edilmiştir.
17- Otoparklarda lagara bağlantı kanallarının temizlikleri ve lagar temizlikleri yapılmıştır.
18- Tüm Site sakinlerimize 1. Ve 2. Dönem aidat, avans bütçeleri bilgilendirme tebligatları adreslerine yapılmıştır, adreslerine ulaşmayan ve iade olan tebligatlar için konutun bulunduğu bölgedeki site yönetim ofislerinden bilgi alınabilmektedir.
19- Ankara Büyükşehir Belediyesi İl Trafik Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerden sonuç alınmış olup, Yapracık TOKİ Konutlarına trafik işaret levhaları uygulamasına geçilmiş ve trafik levhaları dikilmiştir.
20- Yapracık Toki Konutlarında ortak alanlarda kullanılan elektrik tüketiminde %11 indirimli elektrik kullanımı için Enerji SA ve Yönetim Kurulumuz onayı ile sözleşme imzalanmıştır.
21- 3,11. ve 14. Bölge de açılan okullarımızın temizliği, sıraların yerleştirilmesi, yazı tahtalarının montajı, mobilya montajları Site Yönetimi tarafından yapılarak, okulumuz eğitime hazır hale getirilmiştir.
22- Asansör kontrolleri için Makine Mühendisleri Odasına, teknik destek ve kontrollerin yapılması için müracaat edilmiştir. Kusurlu olan imalatların tamamlanması için yüklenici firmalara bildirimler yapılmaktadır.
23- Blok görevlisi 55 personelimiz bölgemizde halk eğitim merkezi tarafından düzenlenen doğalgaz kazancı eğitim programında sertifika almaya hak kazanmışlardır. Yeni başlayan personellerimiz içinde eğitim programı yapılmaktadır.
24- İnşaat şantiye çadırlarının, hafriyat ve molozların kaldırılması için inşaat firmalarına yazılı bildirimler yapılmıştır.
25- Etimesgut ve Yenimahalle Belediye Başkanlığına yaptığımız başvurulardan sonra 1 adet Halk ekmek büfesi ve birbirine yakın olan bölgelerin ortak kullanım alanlarında muhtelif yerlere toplamda 5 adet büfe konuşlandırılmıştır.
26- Sitemizdeki Merkezi Isıtma Sistemi Isı Gider ve Sıcak Su Sayacı Okunması, Paylaştırılması ve Faturalandırılması İşi İhale edilmiş olup, ihale sonucunda en iyi teklifi veren Azel Elektronik firması tarafından bölgemizde kalorimetre, kablolama, tanımlama çalışmaları yapılmıştır. Şuan 1 ve 7. Bölge dışındaki tüm etaplarda kalorimetre sistemi devreye alınmıştır.
27- Çevre yol refüj temizlikleri için Yenimahalle Belediyesi tarafından Yapracık TOKİ Konutlarına temizlik aracı tahsis edilmiştir. Anayollar her gün bu araç tarafından temizlenmektedir.
28- Tüm site genelinde şifreli kart okuyucu sistemleri ihalesi yapılmıştır. Sistem 4 ve 6. Etaplar dışındaki tüm etaplarda devreye alınarak blok girişleri daha güvenlikli hale getirilmiştir. Kapılardaki arızalar sebebi ile devreye alınamayan bazı etaplar içinde çalışmalar devam etmektedir.
29- Türkiye İsrafı önleme vakfı ile başlattığımız kullanılmayan giysi ayakkabı toplama merkezleri oluşturulmuş, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanmaktadır.
30- Nisan ayı içerisinde Orman İşletme Bölge Müdürlüğünden temin edilen çınar fidanlarının 11. ve 12 Bölgede bulunan ağaçlandırma alanlarına dikimleri yapılmıştır.
31- Orman işletme Bölge Müdürlüğünden temin edilen 5000 adet çam, sedir tüp fidanların, tüm bölgelerimizde bulunan peyzaj alanlarımıza site sakinlerimizin katılımıyla dikimleri yapılmıştır.
32- Bütün etaplarımız için Site sakinlerimizin faydalanacağı Fitness/spor aletlerinin sitemize kazandırılması için İlçe Belediyeleri ve Büyükşehir belediyesi ile görüşmeler devam etmektedir.
33- Bloklarımızda, sığınaklar, hidrofor daireleri merdiven altları, bina çevresi lagar kapakları, pissu süzgeçleri, vs. halk sağlığı ilaçlaması 5 kez yapılmıştır.
34- Yapracık TOKİ Konutlarına ulaşımı rahatlatacağı öngörülen TAYMEK'ten- Yapracık Köyiçi - Yapracık TOKİ'ye gelen yolun yapılması için imza kampanyası düzenlenmiştir. Bölgemizin şehir merkezi ile olan mesafeyi kısaltacak olan ve tüm bölgemizi rahatlatacağı düşünülen yolun açılması için Yapracık TOKİ Konutları genelinde toplanan imzalar Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'na teslim edilmiştir.
35- Yapracık TOKİ Konutları Site Yönetimi ile Kızılay yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda 2 kez Kan Bağışı Organizasyonu düzenlenmiştir. Bu anlamlı organizasyona toplamda 90 civarında sakin katılmış olup, testler ve kontroller sonucunda 69 kişiden kan bağışı sağlanmıştır.
36- Bitkisel ve yapısal peyzaj kontrolleri bölge genelinde yapılmış olup, eksiklikler ve yapılması gerekenlerle ilgili firmalara bilgi verilmiştir.
37- Tüm bölgelerimizde personel iş güvenliği eğitimi, risk analizi, acil eylem planı ile ilgili çalışmalarımız tamamlanmış olup sertifikalar teslim alınmıştır.
38- Blok Giriş Kapıları ile Yangın Çıkış Kapılarına Kameralı Güvenlik Sistemi kurulabilmesi için ihale çalışmaları yapılmış olup, montaj çalışmaları yüklenici firma tarafından 5 bölgede tamamlanmıştır. Diğer bölgeler için çalışmalar hızla devam etmektedir.
39- Yapracık genelindeki ortak kullanım alanları için yapılabilecek çevre düzenleme işleri ile ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile görüşmeler yapılmaktadır.
40- Kış ayına geçişte elektrik, mekanik, sıhhi tesisat vb. teknik sistemlerle ilgili tedbir alınması gereken durumlar hakkında teknik çalışma raporu hazırlanmış ve böylece bölge genelinde yaşanılabilecek olası problemlerin azaltılması planlanmıştır.
41- EGO Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından bölgemizde ana yol üzerindeki ada geçişlerine ulaşımı kolaylaştırılacağı düşünülen kavşak, cep vb. çalışmaların yapılabilmesi için etüt proje ekibi tespitlerine başlamıştır.
42- Yenimahalle Belediyesi Numarataj Şube Müdürlüğü ekiplerince bölgemizdeki adalara mahalle, cadde ve sokak isimleri verilerek levhaların konuşlandırılması için çalışmalar başlamıştır. Yukarı Yurtçu Mah. İçin yeni adresler belli olmuş fakat Aşağı Yurtçu mah. İçin çalışmalar devam etmektedir. Yapılan çalışma sisteme geçirildiğinde adresler tarafımıza ulaştırılacaktır.
43- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde ‘’Atık Yağ Toplama’’ sosyal sorumluluk projesine Yapracık olarak destek verilmiş ve dağıtılan bidonlar bloklarda uygun yerlere konuşlandırılmıştır.
44- Bölge genelinde Ada içi kaldırımlarda, blok çevrelerinde, otoparklarda periyodik olarak genel temizlik yapılmaktadır.
45- Blok temizlikleri, otopark temizlikleri belirli periyotlarda yapılmakta ve her akşam saat: 20:00 çöpler blok görevlileri tarafından rutin olarak dairelerden alınmaktadır.
46- Tüm bölgemizde bulunan sitelerimizde karasal, merkezi sistem yayın erişiminde oluşan arızalara uydu ekibimiz tarafından müdahale edilmekte arızalar     giderilmektedir.
47- Ortak alanlarımızda gün içerisinde çıkan arızalar Site Yönetimi bünyemizde bulunan teknik elemanlarımız tarafından giderilmektedir.

Siz değerli site sakinlerimize daha iyi bir hizmet sunabilmemiz için gördüğünüz eksiklikleri Site Yönetim Ofislerimizde görev yapan Halkla ilişkiler personellerine bildirmeniz halinde eksikliklerin hemen giderilmesi sağlanarak sizlere bilgi verilecektir.

TEKNİK EKİP ÇALIŞMA RAPORU

Haziran ayından itibaren tutulan kayıtlara istinaden yapılan teknik çalışmalar;

1. Sondaj suyu ile peyzaj sulama hattı 113 blok etrafında sulama yapmıştır.
2. 536 Adet uydu arızası giderilmiştir.
3. 349 adet hidrofor arızası giderildi.
4. 265 adet sıcak su arızası giderildi.
5. 160 blokta hidrofor, kazan dairesi filtre ve motor bakımları ile doğalgaz sayaç yağlaması yapıldı.
6. 55 adet blokta Sirkilasyon pompa arızası ve kolon tıkanıklığı sorunu giderildi.
7. 198 adet çevre aydınlatma sorunu giderildi.
8. 5 Bölgede 63 adet güneş enerji sistemi arızası giderilmiştir.
9. 173 adet iç aydınlatma arızası giderilmiştir.
10. 160 adet şifrematik ve giriş kapı arızası giderilmiştir.
11. 8.9. 10.13 ve 2. Bölgede güvenlik kamera montajları yapılmıştır.
12. Tüm Bölgelerde kesin kabul öncesi eksiklik tespiti yapılmıştır.
13. 6 bölgede çevre sulama arızaları giderilmiştir.
14. 7. Bölgede 39 bloğun kalorimetre şaft altı bağlantıları yapıldı.
15. 1.2.7.9.12. ve 14. Bölgelerdeki güneş enerji sistemlerinin kış öncesi donmaya karşı emniyete alınması sağlandı.
16. 3 blokta gaz kaçağı arızası ve bloğa giren gazın basınç ayarları için gerekli malzeme montajı ve ayarları yapıldı.
17. 1.3.7.9. ve 10 bölgede yangın alarm sistem ve sensor arızaları giderildi.
18. 3 adet Caminin ses sistemlerindeki eksiklik ve arızalar giderildi.
19. Şifrematik çalışmaları 1-2-7-8-9-10-11-12 ve 14. Bölgelerde tamamlandı.
20. Tüm Bölgelerde Site Yönetim Ofis Kameralarının montajı tamamlanmıştır.