Sıkça Sorulan Sorular

Bilindiği üzere Yapracık TOKİ Konutları Emlak Yönetim AŞ tarafından yönetilecektir. Site Yönetimi hakkındaki sıkça sorulan sorulara ilişkin açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Aidat ne için toplanmaktadır?

Aidat ile site yönetiminde çalışan personelin maaşları,sigortaları, ortak alanlara gelen elektrik, su varsa doğalgaz faturaları,temizlik malzemesi,ofis malzemesi,ofiste kullanılan telefon ve internet faturaları ödenmekte ve diğer giderler karşılanmaktadır.

Aidat yatırılırken (Eft,Havale,ATM) açıklama kısmına ne yazılması gerekiyor?

Aidat yatırılırken açıklama kısmına Daire sahibinin Adı Soyadı, hangi blok olduğu ve daire numarası ile hangi ödeme olduğu (aidat,yakıt,avans) belirtilecektir. ATM den yapılan ödemelerde makbuz site yönetimine ibraz edilecektir.

Site yönetimine ödeme yapabilirmiyim?

Site yönetimine nakit olarak ya da makbuz karşılığı ödeme yapılmaz. Ancak site yönetiminde bulunan muhasebe birimine kredi kartı ile pos makinesinden ödeme gerçekleştirilebilir. Almış olduğunuz slip ve makbuzunuzu mutlaka saklayınız. Bunun dışında hiçbir şekilde şahıslara ödeme yapmayınız.

Aidat geciktirmelerinde uygulanan ceza nedir?

Site sakinlerinin ortak alan aidat ve avans bedellerini ödemesi gerekir. Düzenli ödenmediği taktirde ödenmeyen aylar için % 5 gecikme cezası alınır. Site yönetimi tarafından dönemsel olarak belirlenecek kriterlere göre yasal takip başlatılır.

İcra Takibi başlarsa ne olur?

Hakkında icra takibi başlatılan kişilerin tüm mal varlıklarına el koyulabileceği gibi, TOKİ ile imzaladıkları Gayrı Menkul Satış Sözleşmesi iptal edilerek dairesi elinden alınabilir.

Avukat ücretini ve masrafları kim öder?

Hakkında icra takibi başlatılan borçlular, asıl borçları ile birlikte icra masrafları ve avukatlık ücretini ödemekle yükümlüdür.

Avans nedir ne için toplanmaktadır?

Avans site kuruluşlarında bir sefere mahsus olarak toplanan ve ortak alanlara harcanan bedeldir. Ortak alan su,elektrik,doğalgaz abonelikleri,site yönetiminin ofis demirbaşları (ofis mobilya,bilgisayar donanımı,telefon v.s) çevre hizmet demirbaşları ( çim biçme makinesi,çöp toplama konteynırları, ortak alanlarda kullanılan çöp konteynırları,hortum,tamir seti v.s) avans bedelinden karşılanmaktadır.

Site yönetimi neden TOKİ tarafından atanmaktadır?

Dairelerin teslim edilmesi ile beraber aboneliklerin açtırılması zorunluluğu doğmaktadır. Ortak alan aboneliği yapılmadan ferdi abonelik yaptırılamadığı için site sakinlerinin bir araya gelip yönetim oluşturmaları ve bu oluşumun bir an önce ortak alan aboneliklerini tamamlamaları gerekmektedir. Birbirini tanımayan bu insanların tek kişi üzerinde hemfikir olmaları binlerce TL yi ona emanet etmeleri risk taşıdığından TOKİ ilk aşamada bu hizmeti yapmak üzere profesyonel bir firma olan Emlak Yönetim Hizmetleri ve Tic. A.Ş görevlendirilmektedir.

end faq